Dne 14. prosince 2016 se v Otevřené zahradě v Brně uskuteční seminář projektu GOS II podporovaného Jihomoravským krajem, s názvem Cesta z kultury závislosti do kultury zotavení. Lektorem semináře bude Peter Sheath, britský expert v otázkách zotavení a duševního zdraví. Program semináře s životopisem lektora naleznete zde.
Dne 11. prosince 2016 se v Kafé Práh v Brně uskuteční setkání kyjovských sebeobhájců s obyvateli "domovů" ve Střelicích a Tavíkovicích. Účelem setkáni je seznámit se přístupnou a příjemnou formou s činností sebeobhájců v Praze a Kyjově, výměna zkušeností a otevření diskuse o tématech, která účastníci považují za podstatná. Pozvánka je k nahlédnutí zde.
Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče Fakulty humanitních studií University Karlovy ve spolupráci s paní senátorkou doc. MUDr. Miladou Emmerovou, CSc. z Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu ČR a panem senátorem prof. MUDr. Jaroslavem Malým, CSc. pořádal odborný seminář s názvem Integrace zdravotní a sociální péče: reflexe stavu v ČR a ve světě, který se uskutečnil v Jednacím sále a Jičínském salónku Senátu ČR v úterý 22. listopadu 2016 od 9 do 15 hodin.
Vybrané prezentace ke stažení:
Mgr. et Bc. Petr Krčál, náměstek ministryně MPSV: Integrace zdravotní a sociální péče pohledem MPSV
PhDr. Lenka Krbcová Mašínová, ředitelka FOKUSU LABE, Ústecký kraj: Centrum duševního zdraví Chomutov
Mgr. Olga Pekárková, Ergoaktiv: Case management u pacientů po získaném poškození mozku
Připojujeme odkaz na reportáž České televize, výzkumná zpráva je k nahlédnutí zde.
Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče Fakulty humanitních studií University Karlovy ve spolupráci s paní senátorkou doc. MUDr. Miladou Emmerovou, CSc. z Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu ČR a panem senátorem prof. MUDr. Jaroslavem Malým, CSc. pořádá odborný seminář s názvem Integrace zdravotní a sociální péče: reflexe stavu v ČR a ve světě, který se uskuteční v Jednacím sále a Jičínském salónku Senátu ČR v úterý 22. listopadu 2016 od 9 do 15 hodin. Pozvánku si můžete stáhnout zde a do programu nahlédnout zde. Přihlásit se můžete přes on-line registrační formulář.
Prezentace z proběhlého semináře naleznete zde, výzkumná zpráva k nahlédnutí zde.
Připojujeme odkaz na reportáž České televize.
Dne 11. listopadu 2016 se v ČSOB Inspirace na Jungmannově náměstí v Praze konalo 2. odborné sympozium s názvem Paliativní péče v domovech pro seniory. Hlavními lektory byli Dr. Julie Kinley z Hospice sv. Kryštofa v Londýně, ředitel Domova Sue Ryder Mgr. Matěj Lejsal a ředitelka Domu seniorů Kdyně Mgr. Lucie Vísnerová. Sympozium proběhlo pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí. Podrobnější program najdete zde.
Kulturní zařízení Kadaň pořádá dvoudenní mezinárodní konferenci s názvem Stále jsem tady. Akce se zúčastní 140 odborníků a pracovníků sociálních zařízení, cílem je výměna vědomostí a zkušeností s nefarmakologickou léčbou Alzheimerovy choroby. Pozvání přijal Dr. John Zeisel, zakladatel nadace Stále jsem tady (The "I'm Still Here" Foundation). Mezi 12 přednášejícími bude CELLO reprezentovat Dr. Petr Veleta, MgA., Mgr. Anna Beránková a Mgr. Kateřina Macháčová, PhD. Do programu akce lze nahlédnout zde.
Docentka Iva Holmerová, dlouholetá spolupracovnice a pedagožka Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, byla zvolena předsedkyní Alzheimer Europe. Gratulujeme!
Iva Holmerová působí jako zakládající ředitelka Gerontologického centra v Praze, proděkanka pro zahraniční styky FHS UK, zakladatelka Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče (CELLO ILC CZ) FHS UK a hostující profesorka na University of the West of Scotland. Vědecky a profesně se věnuje problematice péče o seniory, gerontologie, dlouhodobé péče a péči o lidi žijící s demencí. Je předsedkyní České gerontologické a geriatrické společnosti, členkou výboru INTERDEM, EUGMS, ELTECA a zakladatelkou České alzheimerovské společnosti.
Alzheimer Europe je nevládní mezinárodní organizace, jejímž cílem je zvyšování povědomí o všech formách demence. Byla založena v roce 1990 a sídlí v Lucembursku.
Více o spolupráci Ivy Holmerové s Alzheimer Europe se dočtete zde, anglická verze zde.
V Kodani se bude konat výroční konference Alzheimer Europe. Doc. Holmerová bude na této konferenci prezentovat problematiku dlouhodobé péče a její význam v péči o lidi s demencí. Alzheimerova nemoc a jiné příčiny demence zatím patří k onemocněním, která současná medicína nedokáže vyléčit. Přestože došlo k významným pokrokům v symptomatické léčbě a péči, takže je možné významně zlepšit kvalitu života lidí žijících s demencí a jejich rodinných příslušníků, lidé s pokročilým syndromem demence potřebují péči, která bude schopna reagovat na jejich komplexní potřeby v situaci zhoršující se soběstačnosti. V komplexu služeb a péče o pacienty s demencí má tak stále významné místo dlouhodobá péče, tedy taková, která zahrnuje kvalifikovanou péči zdravotní, zejména ošetřovatelskou, s cílem zachovat co nejlepší kvalitu života lidí i v pokročilých stadiích demence. Pro zajištění této péče jsou důležité také specifické znalosti a kompetence, jak ukazuje například projekt PALLIARE a závěry pracovní skupiny pro dlouhodobou péči při EUGMS.
Ve dnech 21. - 22. října 2016 se v Syllabově posluchárně 3. LF UK uskutečnil 3. ročník mezioborové gerontologické studentské vědecké konference Stárnutí. Své příspěvky přednesly i dvě členky týmu CELLO, MUDr. Hana Vaňková, PhD., a PhDr. Eva Jarolímová, PhD. V rámci konference Alzheimer Nadační fond ocenil mladé vědce. Odkaz na stránky konference najdete zde, podrobnější program se sborníkem abstrakt jednotlivých příspěvků zde.
Ve dnech 20. - 21. října 2016 se v Hradci Králové v hotelu Černigov uskutečnil 22. gerontologický kongres. Kongres byl zaměřen na „Specifika péče o geriatrické pacienty u vybraných onemocnění (akutní i následná péče)“. Kongresu se zúčastnilo 400 odborníků a 70 přednášejících. Podrobnější program kongresu naleznete na http://www.gepa.cz/sjezd.php?program. Krátký článek o kongresu vyšel i v časopise Pharma Profit.
Ve dnech 13. - 14. října 2016 proběhl v Glasgow International Summit on Intellectual Disability and Dementia (http://www.learningdisabilityanddementia.org/id-dementia-summit.html), kde se sešli zástupci dvanácti států. Tématem interdisciplinárního setkání byla problematika demence u lidí s mentálním postižením. Summitu se zúčastnilo 32 zástupců z 12 evropských zemí. Českou republiku reprezentovala Anna Beránková.
Od nového školního roku je studijní program Humanitních studií na FHS UK rozšířen o Ph.D. Studium dlouhověkosti. Odborným garantem studijního oboru je doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., garantem studijního programu doc. PhDr. Jan Horský, Ph.D. Více informací a přihlášku do Ph.D. Studií dlouhověkosti najdete zde.
The INTERDEM Academy dává možnost odborné asistentury pro studenty PhD. a výzkumníky-postdoktorandy, v trvání 3 až 6 měsíců v jiném z výzkumných center PRIDE/ INTERDEM. Asistentura musí být využita k výměně vědomostí a zkušeností mezi výzkumnými centry a umožnit talentovaným mladým výzkumníkům budovat své vlastní výzkumné zázemí.
Bližší informace naleznete v přiloženém dokumentu.
Již devatenáctý ročník konference Pražské gerontologické dny pořádaný Českou alzheimerovskou společností. CELLO je jedním ze spolupořadatelů.
Podrobnější informace organizačního rázu naleznete zde, více informací o tématech a obsahu konference v programu.
International Longevity Centre zveřejnilo článek o úspěšném kurzu terapeutické metody EXDASE, který proběhl v dubnu až červnu tohoto roku v 16 zařízeních dlouhodobé péče v Jihomoravském kraji. Kurz má akreditaci MPSV. Více informací o kurzu zde.
Ve dnech 20. - 21. července 2016 se v pražském hotelu Grand Majestic Plaza konalo setkání mezinárodní spolupráce DANDEC. Jedná se o spolupráci v oblasti demence, která sdružuje odborníky z "podunajských" zemí. Pražského setkání se zúčastnili zástupci z Rakouska, Bosny-Hercegoviny, Bulharska, Česka, Německa, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny. Cílem byla příprava společného projektu, jehož cílem je zlepšení života lidí s demencí a jejich rodinných příslušníků.
Centrum | ||
pro studium dlouhověkosti | ||
a dlouhodobé péče | ||
Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D. | ||
Tel.: +420 286 883 676, Fax: +420 286 882 788, mobil: +420 602 350 848 | ||
e-mail: |